Sedací souprava ve žluté barvě s typickými stylizovanými koňskými hlavami byla tři roky dominantou salonku Raiffeisenbank na Letišti Václava Havla. Zde byla svědkem setkávání lidí, kteří zde trávili čas spojený s dovolenou nebo pracovní cestou. „Začali jsme přemýšlet, jak zužitkovat tento exkluzivní a na míru vyrobený kus nábytku tak, aby posloužil lidem a účelu, ke kterému byl vyroben. Jasnou volbou bylo zdravotnictví, které bylo v uplynulých měsících velmi zasaženo a pomoc si bezesporu zaslouží,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.
Ve spolupráci s Kapkou naděje a společností eTruhlárna bylo vytipováno více než důstojné místo v prostorách čekárny oddělení dětské traumatologie Fakultní nemocnice Bulovka. Banka vyšla vstříc i dalším potřebám oddělení, a tak sedací soupravu doplnily i stoly a skříně, které traumatologie potřebovala. „Jsem potěšena, že jsme byli Raiffeisenbank osloveni, podařilo se najít vhodný prostor a zpříjemnit mnohdy zdlouhavé čekání dětí a jejich rodičů na vyšetření,” doplňuje Vendula Pizingerová, prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje.
Při rozhodování o dalším osudu sedací soupravy hrála svou roli i udržitelnost. „Životnost nábytku je rozhodně více než tři roky, po které sedací souprava sloužila v letištním salonku. Recyklace, přetváření a znovuvyužití odložených funkčních věcí je něco, s čím naše banka souzní. Likvidace sedačky proto vůbec nepřicházela v úvahu,” uzavírá Kopecká. Jedním z dalších projektů, kterým Raiffeisenbank podpořila udržitelnost, byla například studentská soutěž Zlaté mladé ručičky, kterou banka vyhlásila na podzim loňského roku. Soutěžním úkolem bylo vytvoření nových kancelářských prvků ze starého odloženého nábytku tak, aby fungovaly v novém postcovidovém pracovním životě.
Obr. 1 - Zástupci Raiffeisenbank, Kapky naděje a FN Bulovka, zdroj: Raiffeisenbank
Obr. 2 – Sedačka na chodbě dětské traumatologie FN Bulovka, zdroj: Raiffeisenbank
Obr. 3 – Část sedačky s obrazem původního rozestavení v letištním salonku, zdroj: Raiffeisenbank