Již pro druhý kvartál jsou vyhlídky méně růžové: výpočet indikuje meziroční pokles v průměru o 3 až 4,5 %. V cestě budou exportu stát prudce se zvyšující domácí cenová hladina a negativní dopad války na Ukrajině v podobě výpadků klíčových výrobních komponent. Ten je patrný už od počátku března. „Potíže v posledních týdnech již hlásil automobilový průmysl, který tvoří 26 % celkové hodnoty vývozů (průměr za posledních 8 let),“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Naopak příznivě se aspoň doposud vyvíjela poptávka - jak zahraniční, tak domácí. „To by mělo exportérům pomoci v přeorientování se z ruského trhu,“ míní Helena Horská. „Nadále však platí, že situace je pro nejbližší měsíce těžko předvídatelná, což komplikuje predikce modelů opírající se o aktuálně dostupná data,“ uzavírá Horská.
„Nelze ale opomenout jeden významný problém, se kterým průmysl bojuje již několik let. Tím je počet volných pracovních míst v průmyslu. Poslední statistická data jsou k dispozici k 31. 12. 2021 a uvádějí, že těchto míst je více než 343 tisíc. Znamená to, že na jednoho nezaměstnaného připadá téměř 1,5 volného místa. Od té doby se tato statistika odchodem Ukrajinců do války ještě zhoršila. Inflace v únoru překročila 11 %. A to společně vyvolává obrovský tlak na mzdy. Vezmeme-li v potaz, že ceny materiálů vstupujících do výroby meziročně vzrostly o 22 %, energie o 80 %, koruna posílila o 6 % (dlouhodobý průměr je 1,4 %) a dá se očekávat další posilování s očekávaným vývojem 2 T repo sazby, jedná se o explozivní kombinaci, která bude ohrožovat nejen průmysl a exportéry, ale každého z nás,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
O Indexu Exportu
Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.