Víte, že přes vyhledávání najdete i pobočky?
Stačí zadat město nebo adresu.
Jedná se o daňový zákon Spojených států, který požaduje po zahraničních finančních institucích předávat informace o účtech amerických daňových poplatníků americkému daňovému úřadu (Internal Revenue Service, IRS). Tento zákon byl přijat 18. března 2010 americkým kongresem s počátkem platnosti 1. července 2014.
Povinnosti Raiffeisenbank a.s. v souvislosti s FATCA vychází především z Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zlepšení dodržování daňových předpisů v mezinárodním měřítku. Dohoda vstoupila v platnost 18. prosince 2014 a byla následně stejně jako CRS implementována v zákoně č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů.
Pod vliv zákona FATCA spadají nejen občané USA (ať už v USA žijí nebo ne), ale také držitelé zelených karet, jejich manželé, děti a všechny osoby bez ohledu na jejich bydliště nebo státní příslušnost, které mají značný majetek ve Spojených státech amerických. Jelikož tyto osoby jsou podle amerických daňových zákonů povinny přiznávat a platit daně v USA z celosvětového příjmu, byl zákon FATCA navržen primárně jako prostředek k boji proti daňovým únikům.
Podle výše uvedené legislativy vzniká bankám povinnost identifikovat osoby s potenciální americkou daňovou povinností a hlásit je prostřednictvím Specializovaného finančního úřadu americkému daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service). Struktura oznamovaných dat je srovnatelná s oznámením dle CRS.
U nových i stávajících klientů, kteří mají potenciální vztah k USA, musí banka ověřit daňové povinnosti ve Spojených státech amerických. K tomu slouží definované daňové formuláře W-9, W-8BEN a W-8BEN-E.
Více informací naleznete na webu Ministerstva financí České republiky.
Raiffaisenbank a.s. provádí kontrolu klienta, aby co nejvíce eliminovala rizika praní špinavých peněz a financování terorismu. Kontrola klienta je známá často pod pojmem "Know Your Customer" neboli "Znát svého klienta". Každý klient je povinen na výzvu banky poskytnout informace, které jsou nezbytné pro provedení kontroly, včetně předložení příslušných dokladů. Pokud klient takovou součinnost neposkytne nebo z jiného důvodu nelze kontrolu klienta provést, musí banka postupovat dle platných zákonů.
Banka zjišťuje a vyhodnocuje informace o účelu a povaze obchodu nebo obchodního vztahu, o povaze podnikatelské činnosti, o zjištění a ověření totožnosti skutečného majitele klienta, zjištění řídicí a vlastnické struktury klienta, zjištění původu majetku politicky exponované osoby nebo o uplatňování mezinárodních sankcí na klientovi. V souladu s § 9a zákona č. 253/2008 Sb. provádí banka zesílenou identifikaci a kontrolu u klientů se zemí původu ve vysoce rizikové třetí zemi, a to kdykoliv v průběhu vzniku nebo v době trvání obchodního vztahu. Seznam vysoce rizikových zemí je určen na základě Nařízení komise EU 2016/1675 a seznamu vysoce rizikových zemí FATF. Z pohledu banky je potřeba respektovat pravidla AML (Anti Money Laundering). Jedná se o opatření proti praní špinavých peněz, které mají také bránit financování terorismu (CFT – Combating the Financing of Terrorism).
Se všemi údaji klienta a doloženými informacemi banka nakládá v souladu s bankovním tajemstvím.